Dom zložený z viacerých modulov

Montovaný modulárny dom sa skladá z jedného či viacerých modulov. Modularita teda znamená zostaviteľnosť z viacerých blokov, možnosť kombinovať či dostavovať. Je to skrátka také lego pre dospelých.

Vďaka zostaveniu niekoľkých modulov k sebe vzniká stavebný prvok, ktorý je variabilný z pohľadu veľkosti, tvaru i zmyslu využitia. Napojovaním jednotlivých konštrukčných celkov k sebe, na seba i cez seba vytvoríme plnohodnotný funkčný celok. Navyše môžeme kedykoľvek v budúcnosti k modulovému domu pripájať nové a nové moduly.

Aký je rozdiel medzi montovaným a modulárnym domom?

Modulárny dom sa montuje vo výrobnej hale, k zákazníkovi na pozemok ho dovezieme do ôsmich mesiacov od podpisu zmluvy. Montovaný dom sa montuje priamo na pozemku zákazníka a proces výstavby v porovnaní s modulárnym domom je teda oveľa dlhší.

Rýchla a kvalitne spracovaná stavba

Modulárne domy sa stavajú veľmi rýchlo, práce prebiehajú vo výrobných halách, preto je práca kvalitná a nezávislá na rozmaroch počasia – i vďaka tomu sú modulové domy dostupné pre každého. Rozpracovaný modulový dom nie je na rozdiel od klasických murovaných domov vystavený po celý čas stavby poveternostným vplyvom. Pri stavbe navyše dozeráme na kvalitu a prísne kontrolujeme najvyšší štandard vyhotovenia.

Modulové domy sú veľmi variabilné – i keď je väčšina z nich koncipovaná na pôdoryse L, existuje i rad iných možností: pôdorys v tvare U, klasický pôdorys II alebo dvojposchodové varianty. Rad modulových domov je na prvý pohľad na nerozpoznanie od tradičných murovaných stavieb. Nič neposkytuje toľko priestoru pre kreativitu ako jednomoduly, z ktorých si môžete doslova poskladať pôdorys vášho vysneného modulového domu.

Montované drevostavby sú ekologické a šetrné k prírode. Predstavujú praktické riešenie a udržateľné stavebné riešenie. Poďme chvíľku počítať: zo 7,4 miliardy obyvateľov Zeme sú 2 miliardy stále deťmi, čiže mladší ako 16 rokov. Tieto 2 miliardy detí však dospejú, a budú potrebovať svoje vlastné obydlie. Len pre predstavu – 2 miliardy ľudí žili na našej planéte v roku 1930. To teda znamená, že v nasledujúcich desiatich rokoch musíme znovu vybudovať všetko, čo bolo vybudované do roku 1930. Pokiaľ by sme to chceli robiť podľa súčasných štandardov, potrebovali by sme 1 000 miliárd ton betónu a tehál. Nie sú ani dostupné, ani vyrobiteľné. Preto musíme zmeniť našu filozofiu bývania a začať stavať rešpektujúcim spôsobom. Montované domy predstavujú z tohto hľadiska veľkú príležitosť.

Výstavbu modulového domu môžu zákazníci voliť i z finančných dôvodov. Drevostavby na kľúč do 2 miliónov alebo montované domy do 3 miliónov sú ešte dostupné pre mnohé mladé rodiny alebo naopak staršie páry, ktoré už nevyužijú rozľahlý murovaný dom.

Bývanie v modulárnom dome má i výrazné benefity pre vaše zdravie. Montované domy totiž nie sú ohrozené plesňami, dobre si udržujú príjemnú izbovú teplotu stien a v lete sa cez noc veľmi dobre vyvetrajú, preto nemusíte nutne používať klimatizáciu. Steny modulových domov sú vždy príjemne teplé, zatiaľ čo klasické tehlové steny chladné.

Pri výrobe modulových domov používame len kvalitné materiály a dbáme na presnosť ich spracovania. Pri preprave opatrujeme vašu modulárnu stavbu so všetkým rešpektom a pri osadení dbáme na to, aby po nás zostala dobre vykonaná práca.

Modulárne domy nemajú klasické betónové základy, sú ukotvené na veľmi ekonomických a ekologických zemných skrutkách s dlhoročnou zárukou. Pokiaľ by ste sa modulárny dom niekedy rozhodli demontovať či prestavať, na pozemku nezostane žiadna základová konštrukcia. Modulový dom teda veľmi jednoducho presuniete z miesta na miesto – využiť to môžete pri sťahovaní napr. za prácou, ale predovšetkým v komerčnej sfére. Pokiaľ si otvoríte kaviareň či bistro s montovanou konštrukciou, veľmi ľahko ho po niekoľkých rokoch môžete presunúť do inej lokality mesta alebo do iného mesta.

Modulárne stavby vynikajú vysokou flexibilitou. Vymyslieť si môžete prakticky neobmedzené kombinácie rodinných domov, komerčných objektov i priemyslových stavieb.

Zásadnou výhodou modulárnych stavieb je rýchlosť ich výstavby. Od podpisu zmluvy sa môžete nasťahovať do 8 mesiacov. Stavbu navyše nekomplikuje nestálosť počasia, nutnosť neustále na niečo čakať alebo zdržovanie dané potrebou materiálu odpočívať alebo premrznúť.

Podívajte sa s nami na priebeh takejto realizácie

Úvodná konzultácia

Radi zodpovieme všetky vaše otázky, preberieme s vami vaše potreby a požiadavky a spoločne sa zamyslíme nad výberom typového pôdorysu. Pokiaľ si z našich modulárnych stavieb nedokážete vybrať, realizujeme pre vás atypickú zákazku. Pripravíme cenovú ponuku a po jej predbežnom schválení skontrolujeme dostupnosť vášho pozemku a jeho možnosti. Na základe toho spresníme alebo len odsúhlasíme cenovú ponuku a pôdorys.

Po podpise zmluvy

Zaplatením zálohy 60 % a podpisom zmluvy sa celá zákazka rozbehne. Vytvoríme základnú výrobnú dokumentáciu, čiže pôdorys, rezy a pohľady, a klient odsúhlasí výrobu konkrétnych modulov. V priebehu výrobnej fázy sa môžete prísť na svoj nový dom kedykoľvek podívať. Radi vás našou výrobnou halou prevedieme, ukážeme vám súčasti vášho budúceho modulového domu a vy si sami môžete skontrolovať, v akom stave a v akej kvalite ho spracovávame. Prísť môžete pokojne i viackrát, radi vás uvidíme.

Odovzdanie stavby

Keď je modul pripravený na expedíciu, pripravíme protokol o prevzatí domu pred expedíciou. Vy si skontrolujete, či je modulový dom presne podľa vašich predstáv a začnete sa tešiť na to, ako sa v ňom posadíte na pohovku a budete sa kochať výhľadom do záhrady. V tejto fáze doplatíte zvyšných 40 % nákladov. V prípade financovania bankou je možné meniť spôsob a výšku platieb.

Ďalej objednáme dopravu a žeriav na usadenie modulového domu. Dohodneme si presný termín expedície, expedíciu realizujeme a dom na pozemku namontujeme. Potom vám dom slávnostne odovzdáme vrátane odovzdávacieho protokolu, prevzatia manuálov a záruk. Miestny špecialista by mal dom následne pripojiť na IS. A vám už ostáva len sa nasťahovať.

Nosnú konštrukciu našich modulárnych drevostavieb tvorí stĺpiková konštrukcia KVH profilov. Konštrukciu z nich tvoríme v bezpečných podmienkach výrobnej haly bez vonkajších vplyvov počasia. Stenové dielce modulárneho domu sú tvorené drevenou rámovou konštrukciou vrátane zateplenia.

Pri výrobe sa snažíme používať len prírodné materiály. Základom drevostavby by podľa nás malo byť vždy drevo, s ktorým radi pracujeme. V žiadnej časti konštrukcie našich stavieb nenájdete kovové nosné prvky alebo polyuretánové izolácie, ktoré z dlhodobého hľadiska škodia ľudskému zdraviu. Z materiálového hľadiska predstavuje drevo modulárneho domu bezpečný a „zdravý“ variant pre dlhodobé bývanie. Dobre vysušené a kvalitne spracované drevo neplesnivie. Pokiaľ by doň nejakým nedopatrením predsa len zatiekla voda, ľahko sa zase vysuší a obnoví svoje prirodzené vlastnosti. Oproti tomu tehlové steny vo vlhkom prostredí plesnejú a riešenie ich vysušenia nie je jednoduché. Za výraznú výhodu modulových domov považujeme i komfort bývania v nich – ich steny si totiž udržujú príjemnú izbovú teplotu, zatiaľ čo tehlové steny sú chladné.

Vyberte si nízkoenergetickú alebo pasívnu stavbu

O úspornosti vášho nového domu rozhodnete výberom jedného z variantov.

Nízkoenergetická drevostavba

Vaša počiatočná investícia do výborných tepelnoizolačných vlastností domu sa bude vracať pravidelne každý mesiac spolu s účtenkou za energie. Nikdy nebudete musieť platiť toľko, ako majitelia klasických murovaných stavieb.

Zaujíma vás, koľko utratíte za elektrinu v modulovej chate, dome alebo bungalove? Napíšte nám a my vám odovzdáme naše vlastné skúsenosti i skúsenosti našich klientov.

Pasívna drevostavba

Vyššia investícia na začiatku sa pri dlhodobom používaní domu bohato vráti. Pocítite to každý mesiac pri platení účtov. Pasívna drevostavba vám šetrí energiu i vďaka mimoriadnej kvalite vyhotovenia všetkých detailov budovy. Na modulovú pasívnu drevostavbu môžete zažiadať o dotáciu Nová Zelená Úsporám. Dotačný program sa vzťahuje na montované domy do 1,5 milióna i drevostavby na kľúč do 1 milióna.

Varianty odovzdania domu

Ponúkame dva základné varianty odovzdania domu. Sami si tak vyberiete, či chcete odovzdať celú kompletnú stavbu vo variante Na kľúč alebo či určité časti stavby zvládnete sami a odovzdáme vám stavbu Na dokončenie.

Pokiaľ si vyberiete variant Na kľúč, spoločne vyberieme vzhľad vášho domu vrátane všetkých detailov. Poradíme vám, aké okná zvoliť, aké dvere si vybrať a ponúkneme niekoľko variantov finálnych povrchov. Modulové domy staviame už veľa rokov, a tak vám radi odovzdáme naše najlepšie skúsenosti a vysvetlíme, prečo je ktoré riešenie vhodnejšie. Či už budete stavať bungalov, chatu alebo dom, postaráme sa o to, aby ste boli maximálne spokojní.

Chcem stavbu na dokončenie

Modulárny dom si dotvoríte podľa svojich vlastných predstáv. My odvedieme bezchybnú základnú prácu, vy urobíte z vášho domu domov.

Čo je súčasťou dodávky:

  • Drevený nosný systém
  • Tepelná izolácia podlahy, stien a stropu
  • Okná a vchodové dvere
  • Fasádny systém
  • Strešný a odkvapový systém
  • Vnútorné priečky
  • Sadrokartónové konštrukcie
  • Hrubé podlahy
  • Elektroinštalácie
  • Príprava na klimatizáciu
  • Rozvody vody a kanalizácie

Chcem stavbu na kľúč

Objednáte si u nás kompletnú modulárnu drevostavbu, my ju bezchybne zrealizujeme a v dohodnutom termíne vám odovzdáme kľúče. O detailoch, ako sú podlahy, maľba, interiérové dvere a ďalšie prvky, budete samozrejme rozhodovať spolu s nami.

Čo je súčasťou dodávky:

  • Drevený nosný systém
  • Tepelná izolácia podlahy, stien a stropu
  • Okná a vchodové dvere
  • Fasádny systém
  • Strešný a odkvapový systém
  • Vnútorné priečky
  • Sadrokartónové konštrukcie
  • Hrubé podlahy
  • Elektroinštalácie, elektrické podlahové vykurovanie
  • Príprava na klimatizáciu
  • Rozvody vody a kanalizácie
  • Finálne vnútorné povrchy
  • Vymaľovanie
  • Podlahy
  • Interiérové dvere
  • Vnútorné parapety
  • Kúpeľňa vrátane sanitárneho vybavenia

 

Rad budúcich majiteľov modulových chát, bungalovov i domov myslí v tejto fáze i na klimatizáciu. Pripomíname ju preto i my. Pokiaľ vám pobyt v klimatizovanom prostredí nevyhovuje, bude pre vás príjemným zistením, že cez leto je možné modulový dom výborne vyvetrať tak, aby jeho steny vychladli, a v horúcich letných dňoch vám v ňom bolo príjemne.

Rovnako budúci majitelia zabúdajú na rekuperáciu, ktorá je naozaj veľmi dôležitá v takých perfektne „tesných“ a zaizolovaných domoch, aké naša firma vyrába a realizuje. Viac o vzduchotechnike a rekuperácii si môžete prečítať v samostatnej sekcii.

Modulárne drevostavby osadzujeme na zemných skrutkách

Vďaka založeniu stavby na zemných skrutkách nepoškodzuje pozemok žiadna ťažká technika a základy sú hotové v priebehu jediného dňa. Moderné a praktické skrutky umožňujú zaťaženie okamžite po inštalácii, takže sa nemusí na nič čakať, ako napríklad v prípade zretia betónu pri tradičných stavbách. Rýchla inštalácia zemných skrutiek je možná prakticky počas celého roka.

Technológia zakladania modulovej stavby na zemných skrutkách je navyše výrazne lacnejšia než klasické betónové základy.

Využívame české zemné skrutky

Skrutky použité na základy našich modulárnych drevostavieb sú české zemné skrutky BAYOS. Majú všetky potrebné atesty a certifikáty EÚ. V praxi to znamená, že boli testované na tlakovú, ťahovú i bočnú záťaž. Naším výhradným dodávateľom zemných skrutiek je spoločnosť Chytré základy. Vďaka unikátnej technológii inštaluje zemné skrutky presne podľa individuálnych požiadaviek investorov so zárukou nosnosti. O profesionálnej inštalácii zemných skrutiek si môžete viac prečítať na ich webe www.chytrezaklady.cz.

Pri väčších stavbách je nutný štatický výpočet a zároveň zemný test únosnosti pôdy, v krajnom prípade je nutné uskutočniť geologický prieskum. Množstvo a rozmiestnenie skrutiek potom stanovujeme vopred veľmi presným výpočtom.

Výhody základov na zemných skrutkách

  1. Základy sú založené počas jediného dňa a dá sa na nich ihneď stavať.
  2. V porovnaní s betónovými základmi je cena výrazne nižšia.
  3. Nehrozí žiadne radónové riziko, pretože medzera pod domom odvetráva do voľného priestoru. (V ČR je časté stredné a vysoké radónové riziko.) Radón je všadeprítomný prírodný rádioaktívny plyn, ktorý sa do murovaných budov dostáva najčastejšie zo zeme pod budovou. Vo vykurovanom dome vznikne pri podlahách pivnice a v prízemí mierny podtlak, ktorým je radón nasávaný z podložia. Cez najrôznejšie praskliny a netesnosti potom prenikne až do budovy. Spôsobuje mierne i závažnejšie zdravotné problémy.
  4. Stavba je vďaka zemným skrutkám mimo dosahu vlhkosti. Nie je potrebná hydroizolácia, vrátane tlakovej spodnej vody.
  5. Nie je potrebné riešiť tepelné mosty, ako je to pri betónových základoch. Zaujímať vás bude len tepelný most pri napojení technickej infraštruktúry, čiže vody, elektra, kanalizácie alebo zemného kolektora VZT.

 

Naše modulárne drevostavby staviame tak, aby boli pripravené na pripojenie na štandardné prípojky inžinierskych sietí. Pre bezproblémové pripojenie stavby sme pre vás či vášho remeselníka pripravili podrobné inštrukcie, podľa ktorých inžinierske siete pripojíte raz dva a už si môžete ísť do svojho nového domu vychutnávať kávu alebo príjemné posedieť v obývačke.

Vyžiadajte si od nás manuál pre vaše pripojenie modulového domu na inžinierske siete.

Zariadime bezpečnú prepravu

Modulárne domy prepravujeme na klasických alebo na nízkoprofilovaných podvalníkoch. Ešte pred podpisom zmluvy uskutočníme obhliadku vášho pozemku a pred samotnou prepravou preveríme trasu. Ide totiž o nadrozmerný náklad, preto musí dopravca zažiadať o povolenku na prepravu. Kamión s vaším domom bude sprevádzať sprievodné vozidlo. Všetku logistiku zariaďujeme my a vás s ňou nečakajú žiadne starosti.

Dom vyložíme a usadíme asi za dve hodiny

Naloženie, vyloženie a usadenie modulu sprevádza vždy žeriav, ktorý vyberáme podľa veľkosti a hmotnosti domu. O voľbe žeriavu rozhoduje i potrebný dosah ramena a okolitý manipulačný priestor. Modulové domy staviame v Českej republike pomerne dlhú dobu, preto máme skúsenosti s radom žeriavnických firiem po celej našej vlasti. Žeriavy vždy objednávame z najbližšieho možného miesta od vašej realizácie, aby sa náklady na celú stavbu zbytočne nepredražovali. Jednomodul vyložíme a usadíme približne za dve hodiny. Pri náročnejších modulárnych stavbách to bude trvať o nejakú hodinku dlhšie.

Rekuperácia

Rekuperačné vetranie je jedným z variantov vetrania domov, nepoužíva sa len pri drevostavbách, ale práve pri nich sa s ním v praxi stretávame najčastejšie. Ide o riadené vetranie domov, bytov i budov. Oproti bežnému vetraniu oknami má rekuperácia výhodu v tom, že vetrá prostredníctvom rekuperačného výmenníka. Rekuperácia je založená na tzv. znovuvyužití tepla. V dome je zabudovaný rekuperačný výmenník, do ktorého prúdi vydýchaný teplý vzduch z miestnosti. Ten je vo výmenníku oddelený od studeného, ktorý sa nasáva zvonku, cez stenu výmenníka sa studený vzduch ohrieva o teplý (odborne sa táto stena označuje ako teplovýmenná plocha). Vydýchaný vzduch odchádza z domu preč a nahriaty čerstvý vzduch prichádza do domu. Tomuto princípu sa hovorí „spätné získavanie tepla“.

Pri rekuperačných jednotkách sa hovorí o tzv. účinnosti a jej nastavení. Napríklad otvorené okno má nulovú účinnosť, pretože teplý vzduch je bez úžitku odvádzaný priamo von, čiže kúrite Pánubohu do okien, ale do miestnosti prúdi vzduch vonkajšej teploty, ktorý sa musí v miestnosti postupne ohriať. 100 % účinnosť by mala rekuperácia vtedy, keby sa vonkajší vzduch ohrial od odvádzaného vzduchu na jeho pôvodnú teplotu – to je však technicky neuskutočniteľné. Moderné rekuperačné jednotky majú účinnosť spätného získavania tepla od 60 do 90 %. My dlhodobo spolupracujeme so špičkovou spoločnosťou zameranou na zelenú energiu Evora  – pokiaľ staviame naše vlastné či ukážkové domy, rekuperačné vetranie riešime vždy s nimi.

 

Vetranie

Prísun čerstvého vzduchu dovnútra domu je nutný pre ľudské zdravie, fyzickú i psychickú pohodu. Pokiaľ sú v miestnosti osoby, ktoré dýchajú, zvyšuje sa v nej koncentrácia CO2 a znižuje sa množstvo kyslíka. Uvádza sa, že dospelý človek potrebuje 25 m3 čerstvého vzduchu za hodinu. Pokiaľ je jeho množstvo menšie, koncentrácia CO2 spôsobuje nevoľnosť, bolesti hlavy a únavu. V nevetraných miestnostiach sa potom koncentrácia CO2 hromadí – napríklad vo vydýchanej spálni býva ráno až trikrát vyššia hodnota oxidu uhličitého, než sa odporúča. Ľudia sa potom bohužiaľ prebúdzajú unavení, s boľavou hlavou, podráždenými nervami a mizivou výkonnosťou.

Vo vnútri budov trávime prevažnú väčšinu nášho pracovného i súkromného života, preto je dôležité, aby boli budovy i naše domovy dobre vetrané. Moderné okná sú veľmi dobre utesnené, preto nemôžete počítať s nejakým veľkým priechodom vzduchu práve nimi. V rade súčasných domov sa kvôli zatepleniu a tesniacim oknám nedostane dovnútra ani 1 m3 čerstvého vzduchu. Cez steny domu tiež nič neprúdi, pretože sú zateplené, aby do budovy netiahlo. Dokonalé zateplenie obálky domov v dome navyše zadržujú nadbytočnú vlhkosť, ktorá spôsobuje vznik plesní. Vetranie je i v tomto prípade doslova zásadnou pomocou. Výmenu vydýchaného vzduchu v bežných domoch riešime otvorením okna, ale v takom prípade vzniká prievan alebo sa naopak pri bezvetrí nedostane dovnútra vôbec nič. Ohriaty vzduch uniká a studený sa musí vo vnútri dlho zohrievať. Tým najlepším riešením situácie je rekuperačná jednotka, ktorá vetrá samočinne bez toho, aby ste museli otvárať okná. V zimnom období sa studený vzduch prúdiaci dovnútra zohrieva o teplý vzduch prúdiaci von, preto ide o ekonomické riešenie so zreteľom na vykurovanie. V lete naopak jednotka pomáha vzduch v byte príjemne ochladiť.

Rekuperačné vetranie má však mnoho ďalších výhod:

  • Filter eliminuje škodliviny, ktoré obsahuje mestský vonkajší vzduch, a nevpustí ich dovnútra.
  • S filtrom aktívneho uhlia eliminuje rekuperačná jednotka i vonkajšie pachy a nepríjemné vône.
  • Alergici ocenia peľový filter, ktorý si môžete k rekuperačnej jednotke doobjednať.
  • Rekuperačné vetranie odstraňuje i pachy z vnútorného prostredia – dym, prchavé látky z farieb, textilu či nábytku, pachy z jedla alebo plyny, ktoré škodia nášmu zdraviu – všetko sa vyvetrá von.

 

 

Do modulových domov odporúčame rekuperáciu

Zo všetkých informácií uvedených vyššie o rekuperácii a vetraní je jasné, že vetranie oknami nie je ideálne pre zdravie, ale nejde ani o ekonomické riešenie. I keď zaobstaranie rekuperačnej jednotky predstavuje určitú investíciu, tá sa veľmi rýchlo vráti čo sa týka kvality bývania, zdravia i ekonomickej úspory. Životnosť rekuperačnej jednotky sa počíta na desiatky rokov a náklady na vykurovanie každý rok pomerne výrazne minimalizuje. Rekuperačná jednotka zároveň predlžuje životnosť budovy a zvyšuje jej hodnotu. Pozitívny vplyv má aj na zdravie, fyzickú a psychickú pohodu všetkých, ktorí v budove žijú. Pri zateplených domoch je každé vetranie veľkou stratou tepla, takže predstavuje i najväčšie straty vo vašej peňaženke. Na vetranie sa v bežných domoch utratí približne 80 % nákladov za vykurovanie (samozrejme vždy záleží na konkrétnom dome, zateplení, počte osôb i na tom, akou mierou a ako často vetráte). Pri rekuperačnom vetraní vychádzajú náklady za vetranie na približne 30 % z celkových nákladov za vykurovanie. A to už je významná úspora.

 

Rekuperácia nie je žiadnou novinkou, ale i tak ohľadne nej stále panuje rad otázok a mýtov. Poďme sa podívať na tie najčastejšie:

Európska únia nariaďuje rekuperačné vetranie – nie je to pravda, EÚ len prijala legislatívu, podľa ktorej sa budú stavať domy a budovy s takmer nulovou spotrebou energie. Priamo to nenariaďuje, ale odporúča.

Nemôžeme otvárať okná – okná, dvere, balkóny, vstupy na terasy i do zimných záhrad môžete otvárať a zatvárať, kedykoľvek sa vám zachce.

Rekuperácia hučí – nehučí, nie je to ventilátor a nevydáva žiadny zvuk, všetko je úplne tiché. Keby ste spali pri otvorenom okne, rušilo by vás mnohonásobne viac zvukov.

Vertikálna záhrada na stene domu alebo nádherne vysadená strecha nie je len riešenie pre majiteľov modulových domov, ktorí majú záhradku ako dlaň, ale pre všetkých, ktorí sa chcú obklopiť zeleňou a žiť takmer ako v lese.

Zelená strecha či stena dokáže výborne hospodáriť s vodou, pretože ju vie zadržať. Ročne prichádzame až o 500 mil. m3 vody, ktorá naprší na skladové a výrobné haly a bez úžitku odtečie preč. Pokiaľ už si k ekológii nájdete cestu, nič nebráni tomu, aby ste svoj dom alebo bungalov doplnili o koreňovú čistiareň odpadových vôd.

Rastliny na fasáde či streche zabraňujú tomu, aby slnko ohrievalo celý váš montovaný dom. Nedávne meranie ukázalo, že v lete sa ulice miest zahrievajú až na 60 stupňov Celzia, domy sú na tom zrejme o niečo lepšie, ale i tak sú hodnoty ich teploty pomerne vysoké. Zelená stena či strecha montovaného domu dokáže účinne zabrániť jeho prehrievaniu a sálaniu tepla.

Krásne zelené fasády i steny znižujú prašnosť v okolí – sami pocítite, ako dobre sa vám pri nich bude dýchať. Zároveň dokážu zlepšiť akustické podmienky celého priestoru – tlmia hluk a šumenie trávy či rastlín dodá vašej práci alebo vášmu odpočinku úplne nový rozmer.

Okrem všetkých praktických výhod majú zelené strechy či steny modulových mini domčekov podstatnú výhodu – originálny vzhľad budovy dodá vášmu domu doposiaľ netušený rozmer. Sami si navyše vyberiete, čím zelenú stenu vysadíte – nič nechutná lepšie než mochito s mätou odtrhnutou priamo pred vašou kanceláriou.

Pre väčšinu rodinných domov, priemyslových stavieb i atypických modulárnych riešení budete potrebovať stavebné povolenie.

Stavebné povolenie nie je nutné len v špecifických prípadoch, i tam však odporúčame prerokovať celý zámer s miestne príslušným stavebným úradom. Naše skúsenosti totiž ukazujú, že každý stavebný úrad si vykladá problematiku stavby modulárnych domov trochu odlišne.

Viac si môžete prečítať v článku Potrebujete pre modulárny dom stavebné povolenie?