O modulárnych domoch hovoria s nadšením tí, ktorí už majú skúsenosti s nákladmi navyše pri stavbách klasických domov. Podobné prekvapenia sa totiž modulárnych domov netýkajú a cena za ne býva vždy konečná. Zrejme najväčšou výhodou modulárnych domov je rýchlosť ich výstavby, precízna výroba v suchom prostredí výrobnej haly, ich variabilita do budúcnosti i nízke náklady na prevádzku. Naopak ku slabším stránkam patrí menšia obytná plocha a určitá uniformita štýlu.

Výhody modulárnych domov

Rozumná obstarávacia cena bez navýšených nákladov

Za najzásadnejšiu výhodu modulárnych drevostavieb považujú ich majitelia predovšetkým ekonomickú stránku veci. I keď cenová kalkulácia dnes zhruba zodpovedá cene klasickej murovanej stavbe, veľkou výhodou je pre nich fakt, že nedochádza k žiadnym navýšeniam ceny. Zatiaľ čo pri štandardnom murovanom dome prichádza v priebehu stavby jedna práca navyše za druhou, pri modulárnych domoch zákazníkov žiadne podobné prekvapenia nečakajú, pretože ich cena je konečná a je známa už pred začatím samotnej realizácie.

Modulárny dom si zadovážite za pevnú cenu bez nákladov navyše.

Rýchla stavba bez ohľadu na ročné obdobie

Modulárny dom sa stavia vo výrobnej hale suchým procesom, preto jeho realizácia nepodlieha rozmarom počasia. Vďaka tomu, že remeselníkom neprší za krk a nefúka im okolo uší, môžu oveľa kvalitnejšie spracovať rôzne technické detaily a všetku energiu môžu plne sústrediť na prácu. Zároveň nie je problém zaistiť súčinnosť rôznych procesov, pretože všetko sa pripravuje vo výrobnej hale. Problémom nie sú ani tradičné úskalia stavieb, ako napr. osadenie okien vo výškach, ktoré sa na pozemku často uskutočňuje naozaj problematicky. Precíznejšie než v teréne je spracovaná i drevená fasáda, ktorej kvalita býva pri vonkajšom spracovaní značne závislá od toho, či realizácii praje počasie. Pokiaľ sa napríklad nerobí celá naraz, môže mať každá časť iný farebný odtieň, pretože sa na nej prejavia stopy dažďa či naopak slnka. K takýmto nepresnostiam pri modulárnom dome nedochádza. Stavba prebieha vo výrobnej hale a po štyroch mesiacoch od podpisu zmluvy sa už dom zostavuje na pozemku.

Variabilita dispozičných riešení

Značnú prednosť modulárneho domu predstavuje jeho variabilita z hľadiska možných dispozičných riešení a možnosť jeho rozširovania. Modulárny dom rastie spoločne s rodinou a jej potrebami. Jednoducho k nemu pripojíte dve detské izby, pracovňu pre manželku alebo izbu pre rodičov, ktorí už potrebujú starostlivosť.

I keď sa dom skladá z modulov, je veľmi variabilný a splní i náročné požiadavky zákazníkov.

Nízke prevádzkové náklady

Modulárne domy sa spravidla stavajú v nízkoenergetickom či pasívnom variante, čo z nich činí z hľadiska prevádzky prakticky najekonomickejší variant na trhu.

Nevýhody modulárnych domov

Menšie priestory domu

Ku klasickým slabým miestam modulárnych domov patrí skutočnosť, že vo väčšine prípadov ide o menšie priestory. Nebývajú koncipované napr. pre rodiny so štyrmi či piatimi deťmi a málokedy slúžia ako viacgeneračné domy. Oveľa častejšie si ich zákazníci vyberajú ako alternatívu chaty na svoj rekreačný pozemok alebo ako zaujímavú kancelársku stavbu, ktorá je rýchlo hotová a navyše urobí veľkú parádu. „Na trhu s modulárnymi stavbami sa pohybujeme už pomerne dlho. Za ten čas sme prišli na to, že väčšina našich zákazníkov si nedokáže priestory modulárneho domu predstaviť. Zatiaľ čo murované domy poznajú všetci, s drevostavbami nemá mnoho ľudí stále žiadne skúsenosti. Preto sme v Břeclavi postavili modelový ukážkový modulárny dom, ktorý si môžu klienti prehliadnuť. Posedieť si pri okne, vyskúšať pohovku v obývačke a zistiť, či by sa im v priestore modulárneho domu dobre žilo. Väčšina našich zákazníkov uvíta možnosť prejsť sa modulárnym domom a navštívi ho,“ vysvetľuje Vojtěch Juřenčák, odborný poradca v oblasti modulárnych stavieb. „Realizovať dokážeme i veľké rodinné domy pre dve generácie,“ dodáva.

Modulárny dom krátko po výstavbe

Uniformita modulárneho domu

Niektorí architekti vytýkajú modulárnym domom prílišnú uniformitu a jednotvárnosť, čo je však záležitosťou individuálneho vkusu a potrieb. V severských krajinách napríklad tvoria drevostavby 95 % všetkých novostavieb, takže pokiaľ máte severský dizajn a štýl v obľube, možno vás oslovia aj modulárne domy a ich jednoduchá krása voňajúca drevom.