Malý krok pre modulárne domy, veľký krok pre obce a ich škôlky. V záhrade súčasnej materskej školy v obci Střelice u Brna vyrastie jej moderná posila – modulárna materská škola so zázemím pre 28 detí, ktoré budú môcť nastúpiť už od 1. septembra.

Rýchle riešenie pre starostov a vedenie obcí

Pre starostov satelitov, menších obcí alebo nových rezidenčných mestských častí nastáva v určitých obdobiach ťažko riešiteľný problém: nadbytok detí, ktoré majú nárok na miesto v materskej škole. Pretože situácia vzniká nárazovo, často nemajú dostatok priestoru ani času dostatočne sa na ňu pripraviť. Súčasná škôlka obvykle nepostačuje, a tak môžu zvažovať prístavbu, stavbu novej škôlky alebo rýchlu a ekonomickú drevostavbu. Pre tú sa rozhodli starosta so zástupcom starostu a riaditeľka škôlky v obci Střelice u Brna.

Škôlka stojí do roka od začatia projektu

„S vicestarostom obce sme sa prvý raz stretli v júni minulého roku, keď sme začali pracovať na počiatočnej štúdii a postupne pripravovať projekt. Už po 14 mesiacoch bude teda materská škola pripravená pre deti. V súčasnej dobe plnej byrokracie to považujem za zázrak,“ uvádza špecialista na modulárne drevostavby Vojtěch Juřenčák. Štyri moduly škôlky dopravili kamiónové podvalníky pre nadrozmernú dopravu do záhrady škôlky v Střeliciach, aby ich veľký autožeriav premiestnil na vopred pripravené základy. Nasledujúce 3 týždne sú vyhradené na dokončovacie práce. Po dokončení interiérov bude ešte dosť času na doladenie škôlky tak, aby do nej 1. septembra mohli nastúpiť deti.

Modulové drevostavby sa prepravujú na nízkoprofilových podvalníkoch.

Štyri základné moduly bohato postačujú

Netradičnú škôlku tvoria štyri základné moduly. V moduloch sa nachádza technické zázemie, čiže toalety a umyváreň, denná miestnosť a priestor na spanie a hry. Ďalej zázemie pre personál, šatňu a sklad lôžkovín. Vzhľadom na to, že do materskej školy sa bude jedlo dovážať, obsahujú moduly len prípravovňu a výdajňu jedál, kde sa bude jedlo deťom pravidelne dovážať a ohrievať.

Drevostavba podporí zdravie detí

Modulárna škôlka bude mať oproti klasickej murovanej budove rad výhod. Deťom sa v nej bude lepšie dýchať, vďaka rekuperačnému vetraniu budú mať neustále čerstvý vzduch, a v zime sa zasa veľmi rýchle vyhreje. Na streche bude navyše umiestnená fotovoltaika – i vďaka nej bude mať nová škôlka veľmi nízke náklady na vykurovanie a ohrev teplej vody. Zadávateľa poteší aj rýchla návratnosť investície do fotovoltaiky. Zdravá stavba predstavuje pre fungovanie detí úžasný benefit, pocit z drevostavby je jednoducho úplný odlišný než pri ostatných formách výstavby.

Modulové domy sa osadzujú pomocou veľkých žeriavov. Realizácia na mieste trvá jeden deň.

Špeciality projektu škôlky

Okrem krásneho a zdravého prostredia ponúkne střelická škôlka i ojedinelé riešenie. V strope sú umiestnené svetlíky so zaťahovacími markízami s diaľkovým ovládaním na solárny pohon, a okná sú vybavené vonkajšími žalúziami. Rovnako zaujímavé je aj použitie moderného cetris obkladu žltej farby na vonkajšiu fasádu.

Stavba bez ťažkej techniky

„Za nesmiernu výhodu modulárnej drevostavby považujem rýchlosť jej výstavby, pretože celý proces prebieha vo výrobnej hale. Miesto stavby neblokuje a nepoškodzuje ťažká technika a nie je nutné riešiť prítomnosť pracovníkov stavebnej firmy v areáli súčasnej škôlky,“ vysvetľuje Vojtěch Juřenčák. Modulárna škôlka bude stáť rovnako ako všetky stavby spoločnosti Eko modular na zemných skrutkách od firmy Chytré základy.

Pokiaľ by ste chceli vo svojej obci realizovať modulárnu škôlku či inú stavbu, ozvite sa nám, radi vám predstavíme výhody modulárnych drevostavieb a pripravíme projekt pre tú vašu.

Vizualizácia, ako bude vyzerať materská škola v Střeliciach u Brna.