Najväčší „wow moment“ pri modulárnom bývaní nastáva určite v deň, keď na pozemok príde ráno auto s naloženým domom, žeriav, parta montérov – a o pár hodín sa môžete nasťahovať. V skutočnosti v tom nie je žiadne tajomstvo – na dome je odvedených niekoľko mesiacov poctivej práce. Tá ale prebiehala v suchu a bezpečí výrobnej haly.  

Asi ste sa stretli s tým, že pri klasickej murovanej stavbe sa počíta s vplyvmi počasia a ročných období – kvôli mokrým technologickým procesom musí stavba vyschnúť, odporúča sa nechať hrubú stavbu vymrznúť a pri zimných teplotách sa nemá stavať vôbec. Skrátka dážď, zima, mráz a prílišná rýchlosť sú pre vás limity, ktoré môžu ohroziť výslednú kvalitu domu. Nehľadiac na bezpečnosť – niekoľko mesiacov musíte riešiť, či je zložený materiál a náradie dostatočne zabezpečené a či je stavba riadne zaistená proti prípadnej krádeži.

Modulárny dom v porovnaní s tým predstavuje v podstate ideálne podmienky

Celý sa pripravuje v suchej a čistej hale, bez vlhkostných a teplotných výkyvov. Nosná konštrukcia je z KVH profilov a dom sa skladá zo stenových dielcov, ktoré tvorí drevená rámová konštrukcia so zateplením. Nikde sa nevyskytujú kovové nosné prvky alebo polyuretánové izolácie, ktoré sú vo vzťahu k ľudskému zdraviu diskutabilné – pri dlhodobom pôsobení ho môžu poškodiť, preto preferujeme prírodné materiály.

Spracováva sa len dostatočne vyschnuté a impregnované rezivo, kde je už zaručená stabilita tohto materiálu. Potom sa už  pripravujú jednotlivé panely – pre podlahu, steny a strop. Precízne spracované časti sa doplňujú o izolácie a montujú sa tak, aby nevznikali kritické miesta. Výsledná vzduchotesnosť, vďaka ktorej máte zaručené tepelnoizolačné vlastnosti, je záležitosťou práve dokonalej presnosti a dodržania technologickej disciplíny. Keď je hotová „hrubá stavba“, vrátane priečok a inštalácií, doplňujú sa okná, dvere, vonkajšie kontaktné zateplenie, strešná krytina, fasády a ďalšie. V tejto fáze je už miera dokončenia veľmi individuálna – či dom dostane aj obklady, podlahy a sanitárne vybavenie, alebo sa do práce pustíte vy sami.

Kontrola predovšetkým

Možno si poviete: „Dôveruj, ale preveruj“ – a myslíme si, že je to tak úplne v poriadku. Počas štyroch mesiacov, počas ktorých príprava vášho domu prebieha, si môžete dohodnúť kontrolnú schôdzku a pokojne so sebou zoberte i svoj stavebný dozor. Príďte v ktorejkoľvek fáze, ktorá vás zaujíma.

Možno sa tým síce pripravíte o trochu toho „wow“ kúzla, až príde dokončený dom a o pár hodín bude hotovo. Zato ale budete vedieť, čo sa skrýva pod povrchom a budete mať istotu, že svojmu domu môžete dôverovať.