Modulárne domy dnes vyhľadáva čoraz viac Slovákov. Obľúbené sú najmä v okolí Bratislavy

Asi vás neprekvapí, že viac ako 80% Slovákov túži po vlastnej nehnuteľnosti, avšak len 60% sa tento sen splní. Aj tí však môžu počas života meniť svoje preferencie a s rozrastajúcou sa rodinou či novou prácou sa sťahujú inam. Vybrať si vhodné bývanie nemusí byť vždy jednoduché, najmä ak máte málo času a nižšiu sumu peňazí.

To vás však nemusí ihneď odradiť. Dnes už totiž existujú riešenia, vďaka ktorým môžete bývať moderne, komfortne a navyše v rodinnom dome so záhradkou, čo je, povedzme si úprimne, túžba asi väčšiny Slovákov. Ak teda uvažujete o novom bývaní v blízkosti mesta, možno vás zaujme aktuálny hit posledných rokov, ktorým je modulárna drevostavba.

Názov tak trochu extravagantný, zato presne definujúci, čo sa pod týmto označením skrýva. Modulárne drevostavby sú nehnuteľnosti montované z panelov, ktoré sa vyrábajú v špecializovaných fabrikách. Rozmery týchto panelov sú vopred dané a ich výhodou je to, že sa dajú navzájom kombinovať. Postaviť z nich môžete typizovanú letnú chatku, ale aj rodinný dom podľa vlastných predstáv určený pre viacčlennú rodinu. Tieto stavby sú ľahko demontovateľné a premiestniteľné, takže ich časom môžete zmenšovať či rozširovať a prispôsobovať tak svojich potrebám.

Modulárne domy konkurujú tradičným murovaným stavbám najmä cenou a časovým intervalom výstavby.

Pri stavbe klasického domu vám takmer vždy vzniknú neočakávané náklady, čoho sa pri montovaných domoch nemusíte báť. Cena je vždy taká, na akej sa s realizátorom dohodnete. Druhou výhodou je rýchlosť stavby, ktorá vám zaručí, že v novom dome bývate už do troch mesiacov. Po tom, čo sa panely vyrobia a dovezú na váš pozemok, je len otázkou niekoľkých dní, pokiaľ ich profesionálna firma osadí do finálnej podoby. Výrobcovia garantujú životnosť rovnakú ako pri murovaných stavbách, čo znamená, že v takomto dome môžete žiť až 70 rokov.

Montované domy sú stavané ako nízkonákladové či pasívne domy, takže ich užívaním zároveň šetríte životné prostredie. Interiér, sanitu či vonkajšiu fasádu si vyberáte sami a upraviť ju môžete do podoby na nerozlíšenie od murovanej stavby. Rovnako sami však zodpovedáte za vybavenie všetkých povolení, ktoré sa podľa stavebného zákona vzťahujú na všetky stavby väčšie ako 25 m2.

Modulárne stavby sa tešia obľube najmä medzi mladými, ktorí majú obmedzený rozpočet, ale aj tými, ktorí už za svoj život jednu nehnuteľnosť postavili a vedia, o aký náročný proces ide. Na Slovensku sa stavajú najmä v satelitných dedinkách v blízkosti Bratislavy, kde ich majitelia preferujú ako menšie jednopodlažné domy s rozlohou do 100 m2. A pravdou je, že ich počet vzrástol za posledné roky takmer o 15%.