Zdravé bývanie nie je obmedzené iba na samotný interiér, ale môže sa týkať aj rôznych aspektov stavby a materiálov použitých pri výstavbe. Tu je niekoľko tipov, ktoré sa zameriavajú na dôležité prvky pre zdravé bývanie a zdravé prostredie vo vašom dome.

Svetlíky: Inštalácia svetlíkov alebo strešných okien umožňuje prepúšťať do domu prirodzené denné svetlo. To nielenže znižuje potrebu umelého osvetlenia počas dňa, ale taktiež má pozitívny vplyv na náladu, energiu a vitamín D v tele.

Rekuperácia vzduchu: Rekuperačný systém je spôsob ventilácie, ktorý umožňuje výmenu vydýchaného vzduchu za vzduch čerstvý. Tento systém odstraňuje škodlivé látky a alergény z domu, zatiaľ čo zachováva teplo v chladnejších obdobiach. To pomáha udržovať čerstvý a čistý vzduch. Rekuperácia je skvelá v oblastiach so zvýšenou vlhkosťou, ako sú kúpeľne a kuchyne, pretože zamedzuje vzniku plesní a alergiám.

Prírodné materiály: Pri výstavbe domu je vhodné zvoliť prírodné a neškodné materiály. Zvážte použitie dreva, prírodného kameňa, či prírodných izolácií, ktoré neobsahujú toxické chemikálie a prispievajú k zdravému vnútornému prostrediu.

Drevostavba: Drevostavby sú ekologicky šetrné a prinášajú množstvo zdravotných výhod. Drevo je prírodný materiál s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami a schopnosťou regulovať vlhkosť. Drevostavby tak poskytujú príjemné a zdravé prostredie s prirodzenou tepelnou a zvukovou izoláciou.

“Zelené” okná: Zvážte inštaláciu energeticky úsporných okien s trojsklami s nízkou emisiou. Tieto okná nielenže znižujú energetickú spotrebu, ale tiež pomáhajú udržiavať konštantnú teplotu vo vnútri domu a minimalizovať prievan.

Domáce rastliny: Pridajte do svojho domova rastliny, ktoré nielen zlepšujú estetiku, ale taktiež prispievajú ku kvalite vzduchu. Rastliny vedia absorbovať škodlivé látky a produkujú kyslík, čo vytvára zdravšie prostredie.

Správne skladovanie: Dbáme na správne skladovanie potravín a domácich chemikálií. Uchovávajte potraviny v hermeticky uzavretých nádobách a minimalizujte používanie chemických čistidiel.

Tieto tipy vám pomôžu vytvoriť zdravé prostredie vo vašom dome a podporiť zdravé bývanie. Investície do prírodných materiálov, drevostavieb, svetlíkov a rekuperácie môžu mať v značnej miere pozitívny vplyv na vaše zdravie a rodinnú pohodu.