Pasívne či nízkoenergetické domy poskladané z jednotlivých modulov predstavujú ekologicky i ekonomicky zaujímavú alternatívu ku klasickým murovaným stavbám. Vznikajú v suchom prostredí výrobnej haly, postavené sú za štyri mesiace a veľmi pekne vyzerajú.

Modulárny dom vzniká v suchom prostredí výrobnej haly

Modulárny dom je spravidla pasívna či nízkoenergetická stavba vyrobená v suchom prostredí výrobnej haly. S rozvodmi a vybavením sa v prostredí haly pripraví a následne sa prevezie na miesto, kde sa v krátkom čase zmontuje na kompletný dom. „Modulárny“ sa tomuto typu domu hovorí preto, že si ho môžete zostaviť z jednotlivých modulov. Zatiaľ čo potreby párov a singles bohato naplní jednomodul či dvojmodul, väčšie rodiny zas ocenia veľkorysejší modulárny dom v tvare L s príjemnou terasou. Neoceniteľnou výhodou modulárnych domov je fakt, že sa môžu rozrastať podľa potrieb vašej rodiny. Napríklad mladý pár začne jednomodulom a postupne k nemu pristavuje ďalšie miestnosti podľa toho, koľko chce mať detí. A o niekoľko rokov môže znovu pristavať moduly pre rodičov, o ktorých sa treba postarať. Modulárny dom je teda prístupný všetkým variantom a plne prispôsobený zmenám, ktoré vás v živote stretnú.

Ohromujúca rýchlosť výstavby

Na vašom pozemku sa modulárny dom vztýči približne po štyroch mesiacoch od podpisu zmluvy. Príde ohromné auto a parta montérov poskladá bezchybne vyrobené súčasti na jeden veľký dom. „Pokiaľ vám nevadí, že sa o kúzlo domu, čo vyrastie za jeden deň, ochudobníte, určite navštívte výrobnú halu, kde sa váš dom vyrába. Podívajte sa na rýchlosť i kvalitu prác a zamerajte sa aj na materiály,“ radí Vojtěch Juřenčák, odborný poradca v oblasti modulárnych stavieb. Výrazná rýchlosť stavby súvisí so špeciálnou technológiou – v porovnaní s tradičným staviteľstvom prechádza stavba modulárneho domu len suchým procesom. Na samotnom pozemku stačí pripraviť základy, na ktoré sa moduly následne osadzujú. Potom začnú montéri navzájom kotviť jednotlivé modulárne konštrukcie.

Slovníček pojmov, alebo aby sme si rozumeli

  • drevostavba – hrubá stavba domu má drevené nosné konštrukcie, drevostavbu možno realizovať ako modulárny dom alebo stavať podľa vlastného projektu priamo na pozemku
  • modulárny dom – typ drevostavby postavený z konkrétne definovaných modulov
  • modulárny dom – typ drevostavby postavený z konkrétne definovaných modulov
  • nízkoenergetický dom– dom s nízkou spotrebou energie 35 kWh/m2a (25 kWh/m2a odporúčaná hodnota podľa normy)
Interiér modulárneho domu je plne prispôsobený predstavám zákazníka.

Dom na kľúč alebo originálne dielo architekta

Podobne ako pri klasických murovaných stavbách ponúkajú i modulárne domy veľkú rozmanitosť. Môžete si vybrať konkrétnu stavbu z katalógu alebo si určiť počet modulov i ich usporiadanie sami. Môže tak vzniknúť tradičný dom alebo veľmi originálna konštrukcia. Niektorí zákazníci sa rozhodnú stavebnicový modulárny princíp nepriznávať, a tak konštrukciu nechajú zakryť obvodovým plášťom z najrôznejších materiálov, najčastejšie zo smrekovcového dreva. Výsledný dom sa teda vizuálne nemusí na prvý pohľad líšiť od štandardne postaveného domu.

Dôležité: Stavba modulárneho domu môže prebiehať za akéhokoľvek počasia. Niektoré práce sa popritom môžu realizovať súčasne – na stavenisku sa pripravujú základy, vo väčšine prípadov zemné skrutky, a zároveň sa v dielni montuje sanitárne vybavenie jednotlivých modulov.

Ako modulárny dom vyzerá

Modulárny dom sa spravidla skladá z kuchyne s nadväzujúcou obývačkou, na ne prilieha sociálne zariadenie. Podľa zvoleného modulu potom pokračuje spálňa, detská izba alebo hoci pracovňa.

Pretože bývajú modulárny domy menšie výmery, treba celkovej koncepcii prispôsobiť aj vnútorné vybavenie. Veľmi praktické bývajú vstavané skrine, menšie pohovky či sedacie súpravy do U s úložným priestorom, ktoré tiež šetrí miesto.

Obývacia izba
Kuchyňa
Kuchyňa s jedálňou

Kvalita materiálu modulárneho domu

V porovnaní so štandardnou stavbou majú jeho materiály mimoriadnu pevnosť a tuhosť. Modulárny dom sa dá kedykoľvek jednoducho demontovať, pristavovať ďalšie moduly a upravovať presne podľa vašich potrieb. V opačnom prípade zas možno jednotlivé moduly odstraňovať.

Zaujímavosť: V zahraničí, kde sú už modulárne domy bežnou záležitosťou, sa využívajú predovšetkým v situáciách, kedy je nutné akútne reagovať. Rýchlo vystavané a adaptabilné modulárne domy poskytujú ubytovanie po živelných pohromách. Mnohokrát poskytli aj priestory pre škôlky v oblastiach, kde bolo potrebné umiestniť do predškolského zariadenia viac detí.

Modulárne domy sú obľúbené v severských krajinách

Drevostavby tvoria približne 20 % celkového počtu novostavieb a modulárne domy predstavujú asi desatinu z nich. Tento trend sa každý rok zvyšuje, čím nasledujeme ďalšie európske krajiny. V Rakúsku a Nemecku, kde bola pred 20 lety obdobná situácia ako teraz u nás, dnes tvoria drevostavby 45 % novostavieb. Zďaleka najväčšej obľube sa však tešia v severských krajinách, kde predstavujú 95 % všetkých novostavieb. Pokiaľ si chcete prezrieť rozsiahlejšiu realizáciu modulárnych domov, zájdite si pokochať sa pod Pálavu, kde sú súčasťou komplexu Aqualandu Moravia.

Pokiaľ si chcete modulárny dom prezrieť i zvnútra, kontaktujte nás a radi vás prevedieme naším vzorovým domom v Břeclavi.