Za modulárny i murovaný dom zaplatia zákazníci v súčasnosti približne rovnakú cenu. Rovnaké však nebudú náklady navyše – pri modulárnom dome je cena pevná a konečná, avšak pri klasickom dome vznikajú rôzne náklady za práce navyše prakticky každodenne. Okrem peňaženky šetrí stavba modulárneho domu starosti i čas, čo sú komodity cenné nie menej ako peniaze.

Pevná cena bez nákladov navyše

Cena murovaného a modulárneho domu je približne rovnaká. Ak staviate s dobrou a spoľahlivou stavebnou firmou, bude sa kalkulácia stavby pohybovať zhruba v rovnakých cifrách ako pri murovanom dome. Výrazný rozdiel však nastane pri samotnej realizácii. Zatiaľ čo cena modulárneho domu je pevná a jasne daná, pri murovaných stavbách často dochádza ku zvýšeným nákladom za práce navyše. Ich výška závisí od najrôznejších problémov, neočakávaných udalostí a nejedenkrát i rozmarov počasia.

Na stavbu nemá vplyv počasie, ani ľudská nedôslednosť

I po organizačnej stránke je stavba modulárneho domu pomerne zjednodušená – všetci remeselníci sa schádzajú vo výrobnej hale. Pri stavbe murovaného domu sa občas jednotlivé party nedokážu časovo zladiť podľa potrieb, inokedy nepraje konkrétnej realizácii počasie. Náklady navyše sa potom vyšplhajú do obrovských súm ešte skôr, než stojí hrubá stavba.

Vzorový modulárny dom spoločnosti Eko modular si môžete prezrieť v Břeclavi.

Ušetríte si starosti a čas

Cenu stavby by ste ako zákazníci mali vnímať v širšom kontexte. V priebehu stavby totiž potrebujete niekde bývať a platiť zároveň náklady na bývanie a stavbu rozhodne nie je žiadna maličkosť. Vďaka rýchlosti stavby modulárneho domu sa skráti súbeh dvoch domovov iba na štyri mesiace, zatiaľ čo pri murovanej stavbe to môžu byť až štyri roky. A to už sú v prípade mestských nájmov navyše stovky tisíc. Druhou cennou komoditou, ktorú pri stavbe modulárneho domu rozhodne ušetríte, je váš čas. Modulárne domy na kľúč sa stavajú vo výrobných halách, kam nemusíte chodiť nič kontrolovať alebo sledovať, či remeselníci naozaj pracujú. Celú prevádzku si prezriete ešte pred podpisom zmluvy, a potom sa už len tešíte na nový domov.

Materiály a životnosť zodpovedajú murovanému domu

„Rad zákazníkov sa o modulárne domy zaujíma predovšetkým s vidinou, že taká stavba bude lacnejšia než klasická murovaná budova. To ale nie je možné. Na materiáli sa totiž nedá šetriť a práca stojí všade rovnako. Modulárne domy sú stavané z vysokokvalitných materiálov a ich životnosť je plne porovnateľná s klasickým murovaným domom. Nejde teda o lacnejší a drahší variant, ale skôr o inú filozofiu,“ upresňuje Vojtěch Juřenčák, odborný poradca v oblasti modulárnych stavieb.

Modulárny dom sa stavia v suchom prostredí výrobnej haly a na pozemku vyrastie do štyroch mesiacov.

Na koľko modulárny dom vyjde?

To záleží predovšetkým na jeho veľkosti. Najpredávanejšími modulárnymi domami sú v súčasnosti praktický jednomodul a dom v tvare L s terasou. Veľa zákazníkov si však ponúkané riešenia ešte modifikuje a upravuje, napr. pridáva ďalšie moduly podľa svojich potrieb, preto sa cena priebežne mení. Modulárne domy ponúkame vo variante na kľúč, kedy otvoríte dvere a rovno sa môžete ísť natiahnuť na pohovku, a vo variante na dokončenie, kedy si podlahy, vnútorné omietky a ďalšie náležitosti zaisťuje zákazník sám.

Obľúbený dvojmodul L

Vo variante „na dokončenie“ vychádza na 1 299 000 Kč bez DPH. Jeho cena zahrnuje dva spojené moduly v tvare písmena L a krásne uzavretý priestor na terasu či pergolu. Úžitková plocha domu činí 56,4 m2. Pohodové bývanie sa hodí pre mladšiu rodinu alebo samostatný pár. Modulárny dom v pasívnom či nízkoenergetickom vyhotovení je pripravený na nasťahovanie do 4 mesiacov.

Vizualizácia obľúbeného dvojmodulu L s bazénom

Trojmodul U

Veľkorysý variant modulárneho domu za 1 859 000 Kč bez DPH zahrnuje uzavreté moduly vytvárajúce súkromnú plochu pre veľkú terasu. Úžitkovú plochu 76,8 m2 najčastejšie využívajú väčšie rodiny alebo v tomto modulárnom dome sídlia firmy. Svoje dvere otvoria zákazníkom do 4 mesiacov od podpisu zmluvy.