Nahliadnite pod kapotu modulárneho systému Eko. Prečítajte si o tom, ako ich prvá budova oslavuje svoje šieste narodeniny, ako možno lepšie monitorovať kvalitu výstavby v továrni a aké budovy a projekty majú v pláne do budúcnosti.

Aká je história spoločnosti a ako ste sa vôbec dostali k modulárnym drevostavbám?

Spoločnosť Eko modular vznikla v roku 2018, keď sa oddelila od pôvodnej spoločnosti, ktorá v tom čase vyrábala aj bežné drevostavby. Najviac nás zaujal koncept modulárnych drevených stavieb, preto sme sa osamostatnili a začali sa naplno venovať tejto oblasti. Naša prvá drevená budova však bola postavená v roku 2015 – tento rok teda oslávime šesťročné výročie. Do roku 2020 vyrobíme približne 100 modulárnych drevených budov.

Vojtěch Juřenčák, majiteľ spoločnosti, sa k drevostavbám dostal počas štúdia, keď ho táto možnosť bývania mimoriadne zaujala. Za veľmi zaujímavú považuje aj myšlienku, že by sme si v budúcnosti mohli kupovať domy ako autá v showroomoch a konfigurovať si ich presne podľa svojich predstáv.

Koľko máte zamestnancov a za čo sú zodpovední?

V súčasnosti máme 10 stálych zamestnancov, z ktorých väčšina je výrobná časť, teda tesári a stolári, ktorí robia hlavnú časť výroby modulárnych domov, ako je výroba panelov, skladanie modulov, terasy, pergoly, drevené obklady. Máme niekoľko predajcov a marketingových pracovníkov.

Na zefektívnenie a zrýchlenie celého výrobného procesu je naša koncepcia založená na subdodávkach. Dbáme na kvalitu, preto máme odborníkov v príslušných profesiách a môžeme zaručiť 100 % kvalitu.

Môžete nám povedať, čo je to modulárna drevostavba?

Z nášho pohľadu je modulárna drevená stavba „úzkoprofilový“ výrobok, t. j. špecifický typ drevenej stavby. Za jej najväčšiu výhodu považujem to, že výrobný proces je úplne kontrolovaný a sme orientovaní na detail, všetko sa stavia pod strechou výrobnej haly, takže nás neovplyvňuje počasie a naše drevené stavby nepodliehajú žiadnym poveternostným podmienkam.

Modulárny systém drevostavieb je u nás veľmi mladým odvetvím, celý koncept k nám prišiel zo severských krajín, ako je Estónsko, Fínsko, kde sú modulárne drevostavby úplne bežné. U nás sa začali vyrábať až v súvislosti s nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily. Vo výrobnej hale môžeme lepšie dohliadať na jednotlivé procesy a vyrábať výrobky na vysokej kvalitatívnej úrovni.

Aký je váš pohľad na súčasnosť a víziu spoločnosti?

Snažíme sa predovšetkým popularizovať a vzdelávať toto odvetvie. Myslíme si, že je potrebné neustále ukazovať zákazníkom, ako sa stavba vyrába vo výrobnej hale a prepravuje na stavbu. Takto si môžu predstaviť takúto realizáciu. Chceme sa zamerať na viacpodlažné budovy a na rezidenčnú výstavbu a projekty, ktoré sú technicky a technologicky veľmi náročné. Snažíme sa o maximálnu kvalitu veľmi sofistikovaných a komplexných stavebných riešení.